2009. október 26., hétfő

Gofri

Hozzávalók: 40 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 3 tojás, 12 dkg sütőmargarin, 1 csomag vaníliás cukor, 12 dkg cukor, csipet só, 1/2 liter tej, reszelt citromhéj.

A liszthez keverjük a sütőport. Hozzáadjuk a tojások sárgáját, a margarint, sót, vaníliás cukrot, cukrot, a 1/2 liter tejet, és a citrom héját. Jól összekeverjük. A tojások fehérjét keményre verjük, és beleforgatjuk a masszába. Azonnal süthetjük a gofrisütőben, kb. 4 perc alatt megsül. Csokipudingal, lekvárral nagyon finom.

2009. október 22., csütörtök

Csirkemell őzgerincformában sütve

Hozzávalók: 80 dkg csirkemell, 20 dkg bacon szalonna, 15 dkg reszelt sajt, só, bors, petrezselyem ízlés szerint, 4 evőkanál tejföl, 3 evőkanál liszt, 2 tojás

Elkészítés: 3 evőkanál tejfölt, a tojásokkal, liszttel, a sóval, a borssal a petrezselyemmel, 10 dkg reszelt sajttal masszává keverjük. A húst apróra kockázzuk és a sajtos-tejfölös masszához adjuk.

Az őzgerincformát kivajazzuk, megszórjuk zsemlemorzsával és kibéleljük szalonnával úgy, hogy a szélei kilógjanak a formából. A húsos masszát kanalazzuk a formába és hajtsuk rá a lelógó szalonnát. Hosszában a tetejére is tegyünk szalonnacsíkokat, kenjük meg a maradék egy evőkanál tejföllel, majd szórjuk meg a maradék 5 dkg reszelt sajttal.

Előmelegített sütőben, 170 fokon, kb. 40 perc alatt süssük készre. Kifordítjuk a formából egy tepsire, és addig pirítjuk, amíg a szalonna nem kapott egy kis színt.

2009. október 15., csütörtök

Mészáros tokány

Hozzávalók: 60 dkg marhalábszár, 10 dkg füstölt szalonna, 1 nagy vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 csapott kiskanál só, 1-1 mokkáskanál őrölt fekete bors és őrölt kakukkfű, 2 dl száraz fehérbor, 1 kiskanál paradicsompüré, 1 csapott kiskanál liszt, 3 virsli.

A húst a kisujjnyinál valamivel vékonyabb csíkokra vágjuk. A szalonnát gyufaszálnyira metéljük, lábasban kiolvasztjuk, majd szűrőlapáttal a töpörtyűt kiemeljük belőle. Zsírjában a megtisztított, finomra vágott hagymát kicsit megfonnyasztjuk, majd a húst rádobjuk és 2-3 percig kevergetve pirítjuk. Akkor jó, ha körös-körül kifehéredik. Zúzott fokhagymával ízesítve még 1 percig sütjük. Ezután megsózzuk, a borssal meg a kakukkfűvel fűszerezzük. A fele bort és 1 deci vizet öntünk alá és lefödve, kis lángon kb. 1 óra 20 perc alatt puhára pároljuk. Ha közben a leve elfőne, egy kevés vízzel pótoljuk. Végül zsírjára sütjük, a paradicsompürével ízesítjük. A liszttel meghintjük 1 percig pirítjuk, majd a maradék borral és annyi kb. 1 deci vízzel engedjük föl, hogy 2-3 percnyi forralás után leve a pörkölthöz hasonló sűrűségű legyen. A virslit meghámozzuk, karikákra vágjuk, a tokányhoz adjuk. Fölaprított petrezselyemmel meghintett hagymás tört burgonya illik hozzá köretnek.

Baconos-gombás fodrosmetélt

Hozzávalók: 20 dkg bacon, 40 dkg csiperkegomba, 25 dkg fodrosmetélt, 1 evőkanál olaj, 1 csomó petrezselyem, só, őrölt bors.

A bacont kb. 1 cm széles csíkokra, a gombát szeletekre vágjuk. Az olajat megforrósítjuk, rádobjuk a szalonnát, megpirítjuk. Hozzáadjuk a felszeletelt gombát, fedő nélkül zsírjára sütjük. Óvatosan sózzuk, mert a szalonna sós, és meghintjük őrölt borssal. Közben a fodrosmetéltet sós vízben kifőzzük, leszűrjük, és a gombához adjuk. Megszórjuk az apróra vágott petrezselyemmel, összeforgatjuk, és 1-2 percig összesütjük.

2009. október 4., vasárnap

Mákos krémes

Hozzávalók: piskóta 6 tojásból, 30 dkg darált mák, 2 tojás, 15 dkg margarin, 3 dkg porcukor, 2 dl tej, 1 csomag sütőpor, 3 dkg liszt, rumaroma.

A krémhez: 4 dl tej, 1 vanília ízű pudingpor, 10 dkg porcukor, 20 dkg margarin.

A mákot a két tojással, 15 dkg margarinnal és 3 dkg porcukorral jól kikavarjuk, hozzáadunk 2 dl tejet, a rumaromát, 1 csomag sütőport és 3 dkg lisztet. Egy tepsit kizsírozunk, kilisztezünk és beleöntjük a masszát. Elkészítjük a piskótatésztát. A tojás habot keményre verjük, a tojás sárgáját a cukorral habosra keverjük, összekeverjük a két részt és a lisztet meg a sütőport hozzáadjuk, és ráöntjük a mákos masszára. Forró sütőben (kb. 200 fok) tűpróbáig sütjük. Amikor a tepsiből kiborítjuk, a piskótatészta lesz alul. Miközben hűl, elkészítjük a krémet. Megfőzzük a pudingot. A porcukrot és a margarint habosra keverjük, majd hozzáadjuk a megfőtt pudinghoz Az egészet a kihűlt tésztára kenjük. Tetejére csokimázat készítünk, és a kihűlt pudingra kenjük.

2009. szeptember 5., szombat

Jókai bableves

Hozzávalók: 40 dkg nagy szemű tarkabab, 15 - 15 dkg tisztított sárgarépa és gyökér, 10 dkg tisztított zeller, 1 db babérlevél, 50 dkg sertéscsülök, 50 dkg debreceni kolbász, 2 liter csontlé, 10 dkg zsír, 10 dkg liszt, egy közepes, felaprózott vöröshagyma és 2 gerezd fokhagyma, petrezselyemzöld, só, kalocsai fűszerpaprika, ízlés szerint tejföl, ecet.

Az előző nap beáztatott szárazbabot lecsurgatjuk,átmossuk és a csontlében feltesszük főni. Beletesszük a füstölt csülköt, a felkarikázott kolbászt (ezt 10 perc után kimerjük, félretesszük) és a babérlevelet. Amikor a bab puhulni kezd, hozzáadjuk a kockára vágott zöldségeket. Lassú tűzön, egyenletes forralással főzzük. Ha a csülök megpuhult, kivesszük a levesből, kicsontozzuk, kockákra vágjuk. A levest világosbarna, a hagymával, paprikával, fokhagymával ízesített fűszeres rántással besűrítjük, ha szükséges utána sózzuk. A felaprított csülköt és a kolbászt a forrásban lévő bableveshez adjuk. Forrón tálaljuk apróra vágott petrezselyemmel, tejföllel, pici ecettel ízesítve. Kínálhatjuk házilag készült csipetkével.

2009. augusztus 28., péntek

Mindent bele savanyúság

Hozzávalók: egy zárható tetejű vödör (min.5 l), 2 l víz, 2,5 dl 20%-os ,vagy 0,5 l 10%-os ecet, 3 teáskanál borkénsav, 3 tkan. Na-benzonát, 3 tkan. szódabikarbóna, 30 dkg cukor, 1 marék só, szemesbors, köménymag, mustármag, babérlevél, kapor.

Nem kell felforralni. A hozzávalókat a vödörbe tesszük,a fűszerekből annyit amennyi jó esik. Ebbe a lébe dobálunk mindenféle zöldséget pl: uborka, karfiol, zöldparadicsom, stb. ki mit szeret. Telirakjuk, hogy ellepje a lé, lezárjuk. Kb 1 hónapig hideg helyre tesszük, utána fogyasztható, és mindig utántölthető a zöldségekkel ha kifogy!

Mennyei bárányborda márványsajtos sárgabarack salátával

Hozzávalók: 4 szelet bárányborda a csonttal együtt, 1 kg érett sárgabarack, 1 teáskanál worcestershire-szósz, 2 evőkanál olívaolaj, 1 teáskanál vörösborecet, 1 dl fehérbor, 2 gerezd fokhagyma, 3 szál újhagyma, 10 dkg rokfort sajt, 10 dkg mandula, 10 evőkanál tejföl, 3 evőkanál tárkony ecet, 3 csipet őrölt fehérbors, 4 cl mézes barackpálinka.

Elkészítés
1. A páchoz 6 sárgabarackot kimagozunk és felaprítunk, majd összekeverjük 1 teáskanál worcestershire-szósszal, 2 evőkanál olívaolajjal, 1 teáskanál vörösborecettel, 1 dl fehérborral, 2 gerezd összezúzott fokhagymával, 3 szál kis darabokra aprított újhagymával és egy késhegynyi fehérborssal.
2. A szeletelt bordákat kiklopfoljuk, mély tálba rakjuk, ráöntjük a pácot, hűtőbe rakjuk, és 2-3 napig pácoljuk.
3. A hússzeleteket az olajból kiszedjük, és a szeleteket az olajjal megkent alufólia fényesebb részébe csomagoljuk, 10-15 percig grillezzük. Majd kiszedjük a fóliából a grillrácson mindkét oldalukat megpirítjuk.
4. A meghámozott és kimagozott sárgabarackokat egy széles tálba rakjuk magházzal lefelé.
5. Összedolgozzuk a tejfölt, az ecetet, a pálinkát és a lereszelt sajtot, majd őrölt fehérborssal ízesítjük. Az öntetet a barackra öntjük, megszórjuk a durvára tört mandulával, hűtőben érleljük, majd a báránybordákkal tálaljuk.

2009. augusztus 24., hétfő

Cappucino muffin

Hozzávalók: 150 g csokoládé, 1 tk instant kávé, 2 tk forró víz, 250 g liszt, 2 tk sütőpor, 70g margarin, 140 g cukor, 1 tojás, 1 tk vanília, 60 ml tej.

A csokoládét lereszeljük. A kávét a forró vízben feloldjuk, hűlni hagyjuk. A lisztet, sütőport és a csokoládét elkeverjük. Egy másik tálban habosra keverjük a margarint a cukorral, a tojással, a kávéval, a vaníliával és a tejjel, ehhez hozzáadjuk a lisztes keveréket. Formákat 3/4-ig tölteni, kb 12 db lesz belőle. 190 fokon 25-30 percig sütjük.

2009. augusztus 17., hétfő

Tejszínes pulykaszárny

Hozzávalók: 1 pulykaszárny, 4 dl főzőtejszín, 10 dkg trappista sajt reszelve, 2 dl ketchup, 3 cikk fokhagyma, vaj, só, bors.

A pulykaszárnyat sózzuk, borsozzuk, és kivajazott tűzálló tálba fektetjük. Meghintjük a zúzott fokhagymával. A tejszínt, a reszelt sajtot és a ketchupot összekeverjük, ráöntjük a szárnyra. Befedjük alufóliával, forró sütőben 40 percig sütjük, majd fólia nélkül megpirítjuk.

Vágott vegyes savanyúság (csalamádé)

Hozzávalók: 1 kg uborka, 1 kg vöröshagyma, 1 kg zöldpaprika, 1 kg zöld paradicsom, 2 kg fejes káposzta, 4 dl 10%-os ecet, 30 dkg cukor, 10 dkg só, 1 kávéskanál borkén, 1 kávéskanál szalicil.

Elkészítés: A zöldségeket uborkareszelőn lereszeljük, hogy szép vékony, egyenletes szeletek legyenek. (Az uborkát hámozatlanul!). Összekeverjük az ízesítőkkel, 1 napig állni hagyjuk, másnap üvegekbe töltjük, és máris mehet a kamrapolcra. Nagyon finom, hiszen a zöldségek a saját levükben érnek össze.

Tanácsok: Mindenképpen téli káposztát kell hozzá vásárolni, ugyanis a nyári nagyon megpuhul és nem olyan elálló. 1-2 csípős paprikától ekkora mennyiség nem lesz nagyon csípős, csak kellemesebb ízű.

2009. augusztus 13., csütörtök

Borsópörkölt nokedlivel

Hozzávalók: 1 kg borsó (lehet fagyasztott is), 2 fej hagyma, 1 db paradicsom, pirospaprika, só, bors, tejföl (ízlés szerint).

A hagymát apróra vágod, megdinszteled. Rádobod a darabokra vágott paradicsomot. Amikor a hagyma üveges lesz, jól megszórod pirospaprikával. Ízlés szerint sózod, borsozod. Hozzáadod a borsót. Együtt párolod őket fedő alatt. Felöntöd annyi vízzel, hogy ellepje. Amikor a borsó megpuhult, hozzákevered a tejfölt. Ezt lehet csak a tányérba a tetejére szedni.

Fahéjas-szilvás sütemény

Hozzávalók: 200 g cukor, 150 g vaj, 5 tojás, 300 g liszt, 1/2 csomag sütőpor, 600 g szilva, 1 evőkanál fahéj, 4 evőkanál cukor.

Egy tálban kikeverjük a vajat a cukorral. Hozzáadjuk egyenként a tojásokat, majd kisebb részletekben a sütőporral elkevert lisztet. A masszát egy jól kivajazott tepsibe simítjuk. A megmosott és leszárított szilvákat kettévágjuk, magjukat kivesszük. Egy tálban összekeverjük a fahéjat a 4 evőkanálnyi cukorral és ebbe beleforgatjuk a félbevágott szilvákat, majd szorosan egymás mellé rendezve rárakosgatjuk a tészta tetejére. 170 fokra előmelegített sütőben 30-35 perc alatt megsül.

Csokis túrós süti

Hozzávalók: 10 dkg margarin, 15 dkg cukor, 2 vaniliás cukor, 3 tojás, 25 dkg túró, 30 dkg liszt, 1 sütőpor, 2 dl tej, 10 dkg csoki (ét v. tej ízlés szerint), csipet só.

A margarint, cukrok, vaniliás cukrot és a tojásokat habosra keverjük. Hozzáadjuk a túrót, a sütőporral elkevert lisztet és egy csipet sót. Utána a tejjel és az apróra tört csokival összedolgozzuk. Kivajazott tepsiben lassan sütjük.

2009. július 28., kedd

Zöldségragu petrezselyemmel és virslivel

Hozzávalók: 30 dkg borsó, 30 dkg sárgarépa, 30 dkg burgonya, 3 pár virsli, 1 fej hagyma, petrezselyemzöld, tejföl, olaj, liszt, víz, só.

A borsót a sárgarépával egy kicsit megpárolom, majd felteszem főzni. Mikor félig megfőtt, hozzáöntöm a krumplit. Olajon megpirítom a hagymát és rádobom a karikákra vágott virslit. Kicsit hagyom pirulni a virslit, majd ízlés szerint meghintem petrezselyemzölddel. Hozzáadom a lisztet, és addig keverem, amíg szép barna nem lesz. Felöntöm annyi vízzel hogy sűrű maradjon a massza. A virslit hozzáöntöm a zöldségekhez. Annyi tejfölt adok hozzá, hogy főzelék állagú legyen.

Kavart almás

Hozzávalók: 30 dkg liszt, 20 dkg cukor, 1 Rama, 1 cs. sütőpor, 3 db nagy alma, 1 cs.vaniliás cukor.

A vajat a cukorral habosra kavarni,utána a lereszelt alma (leve is),aztán bele a liszt,sütőpor,és a vaniliás cukor. Zsírozott tepsiben,vagy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük,és megsütjük. Sütés után porcukrozzuk.

2009. július 17., péntek

Frissítő gyümölcsleves

Hozzávalók: 1 kg gyümölcs (meggy, szilva, sárgabarack, őszibarack, nektarin), 2 l folyadék (befőtt leve, hozzáillő szörp, víz, Sangria vegyesen), citromlé, édesítőpor ízlés szerinti mennyiségben, 1 kis pohár natúr joghurt, 2 evőkanál keményítő, egész fahéj, szegfűszeg.

A gyümölcsöket előkészítem: ha van közöttük konzerv vagy befőtt, akkor lecsöpögtetem, a levét felfogom, a friss gyümölcsöket kimagozom, és feldarabolom. (Nagyjából azonos méretű darabokra szoktam vágni őket.) A befőtt(ek) levét, szörpöt, Sangriát, vizet, citromlevet, fahéjat, szegfűszeget beleöntöm a fazékba, elkezdem főzni, és sorra rakom bele a gyümölcsöket - a keménységüktől függően (kemények először). Amikor felforrt, és a gyümölcsök már félig elkészültek (ez néhány pillanat műve), akkor megkóstolom, teszek bele cukrot vagy édesítőt (én inkább pikáns-savanykásan szeretem), aztán a keményítőt kevés hideg (!) vízzel csomómentesre keverem, és a leveshez adom. Felforralom, majd leveszem a tűzről, és hozzáadom a joghurtot (először kikeverem a joghurtot egy habverővel, szedek hozzá egy, majd még egy szedőkanállal a forró levesből – hőkiegyenlítés -, hogy ne kapja össze a joghurtot), és hagyom kihűlni.

2009. június 30., kedd

Baconos krumplistészta

Hozzávalók: 8 szelet bacon, 4 evőkanál olaj, 2 dl tejszín, 5-6 nagyobb krumpli, 15 dkg penne tészta, 15 dkg trappista sajt, 1 kis fej hagyma, fűszerek, ízlés szerint.

A kockára vágott krumplit és a penne tésztát fövő sós vízbe tesszük. A hagymát üvegesre sütjük, majd a felkockázott bacon szalonnát az olajon és hagymán megpirítjuk. Hozzáöntjük a 2 dl főzőtejszínt, majd elkeverjük benne a vegetát, pirospaprikát, őrölt borsot és a majoránnát. Ha a szósz besűrűsödött, elzárjuk. Egy jénai tál aljára csíkokban bacon szalonnát rakunk, és ráöntjük az előzőleg összekevert krumplit, tésztát és szószt. Reszelt sajttal megszórjuk, majd lefedés nélkül a sütőben addig sütjük, míg a sajt meg nem pirul a tetején.

Káposztaleves füstölt tarjával

Hozzávalók: 40 dkg savanyú káposzta, 20 dkg füstölt tarja, só, bors, kapor, 2 dl tejszín, 2 dl húsleves, 5 dkg vaj, 2 gerezd fokhagyma.

A savanyú káposztát apróra vágjuk, majd feltesszük hideg vízben főzni. Hozzáadjuk a füstölt tarját egészben, és így együtt főzzük őket. Ha a tarja megpuhult, kivesszük, és ízesítjük a káposztalevest a fűszerekkel. Ezután a tarját kockára vágjuk, visszatesszük a levesbe, és készítünk egy világos vajas rántást fokhagymával - ezzel sűrítjük be levesünket. Tejszínnel finomítjuk, így tálaljuk.

Sárgarépalekvár narancslével

Hozzávalók: 1,5 kg sárgarépa, 1 l narancsszörp, zselésítő, vérnarancs aroma, tartósító

A sárgarépát felkarikázzuk, a narancslében puhára főzzük. Ha kihűlt, leturmixoljuk, újra forraljuk, belekeverjük a zselésítőt, az aromát és a tartósítót, apróbb üvegekbe töltjük és szárazgőzbe (dunsztba) rakjuk. Ha túl édesnek találjuk, citromsavval savanyítjuk a kellő édességre. Ha Knorr zselésítőt használunk, tartósító nem kell bele.

Sárgarépalekvár

Hozzávalók: 1 kg sárgarépa, 0.5 kg cukor, 2 késhegynyi szalicil.

A sárgarépát megtisztítva megfőzzük, jó puhára, ez alatt sűrű szirupot főzünk, beletesszük az áttört sárgarépát, és 15 percig együtt főzzük; szalicilt teszünk bele, üvegekbe rakjuk, és kigőzöljük.

Narancsos sárgarépa-íz

Hozzávalók: 1 kg sárgarépa, 2 közepes citrom, 1 vaníliarúd, 1 fiola narancsaroma, 20 dkg cukor, 1 csapott ek. zselatin, 1 kk. nátriumbenzoát

A megtisztított sárgarépát felkarikázzuk, hozzáadjuk a vaníliatudat, a citromok reszelt héját, és ráöntünk 2 dl vizet. Fedő alatt puhára pároljuk. Közben a cukrot elkeverjük 2 dl vízzel és a citromok levével. Felforraljuk, majd a párolt sárgarépát a levével együtt beletesszük a citromos lébe; melyben addig főzzük, amíg áttetsző lesz a zöldség. Belekeverjük a narancsaromát és a meleg vízben feloldott zselatint, majd forrón üvegekbe töltjük. A tartósítószert a tetejére szórjuk, lekötjük, és egy napra száraz gőzbe tesszük. Narancsízű lekvárt kapunk, melyet felbontás után hűtőben kell tárolni.

Narancsos karotta-dzsem

Hozzávalók: 1 kg zsenge karotta (sárgarépa), 50 dkg kristálycukor, 2 citrom, 1 rúd vanília, 1 fiola narancsaroma.

A sárgarépát ledörzsöljük, megmossuk, mindkét végét levágjuk, és még egyszer megmosva lecsöpögtetjük. Egyforma, fél cm vastag karikákra vágjuk. Lábosba tesszük, hozzáadjuk a darabokra tört vaníliarudat és a citrom lereszelt, sárga héját. Ráöntünk 2 dl vizet, és fedő alatt puhára pároljuk. Közben a cukrot 2 dl vízzel és a citromok kicsavart levével felforraljuk, habját leszedjük, majd a párolt sárgarépát levével együtt beleforgatjuk. Addig főzzük a szirupban, amíg a sárgarépa minden darabkája üvegessé nem válik. Ezután belekeverjük a narancsaromát, és azonnal, tűzforrón üvegekbe töltjük. Rögtön lekötjük, és 24 órán keresztül száraz gőzben hagyjuk.

Megjegyzés: Pontosan olyan az íze, mintha narancsból készült volna, csak az állagában tapasztalható némi eltérés. Vajas kenyérre vagy kalácsra kenve rendkívül finom, különösen gyerekeknek ajánlott magas A-vitamin-tartalma miatt. Gyümölcsrizsbe, pudingokba, krémekbe keverhetjük, de készíthetünk belőle süteménytölteléket is.

Narancslekvár sárgarépából

Hozzávalók: 1 kg apróra kockázott sárgarépa, 70 dkg (befőző) cukor, 1-1 közepes citrom és narancs, 1 rúd vanília, 1 vérnarancs aroma, 1 kávéskanálnyi, na. benzoát.

A sárgarépát, a kettévágott vaníliát (vanilin cukorral helyettesíthető), a citrom és a narancs lereszelt héját 2-3 dl vízben puhára főzzük. Hozzáadjuk a cukrot, a citrom és a narancs levét, addig főzzük, míg sűrűsödni nem kezd. Vagy botmixerrel, vagy robotgéppel pépesítjük, és tányérpróbáig főzzük. Ha kész, belekeverjük az aromát és a tartósítót, majd kisebb üvegekbe szedjük, és száraz dunsztba teszzük.

Citromos sárgarépadzsem

Hozzávalók: 1 kg zsenge sárgarépa, 75 dkg befőzőcukor, 2 citrom.

Négy 3,5 dl üveget mikrohullámú készülékben fertőtlenítünk, majd a felhasználásig tiszta konyharuhára borítjuk. A megmosott megtisztított sárgarépát nagy lyukú reszelőn lereszeljük, és a lekefélt, héjastól apró kockára vágott citrommal összekeverjük. A cukrot rászórjuk, és két ek. Vízzel meglocsoljuk. Lefedve a legmagasabb fokozaton többször megkeverve kb. 10-13 percig mikrohullámozzuk. Azon forrón az üvegekbe töltjük, lekötjük, és száraz gőzben hagyjuk kihűlni.

2009. június 28., vasárnap

Betyárkrumpli

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 50 dkg vöröshagyma, őrölt bors, só, 50 dkg füstölt sonka, 50 dkg füstölt kolbász, 30 dkg füstölt szalonna, ízlés szerint ételízesítő.

A szalonnát vékony szeletekre vágjuk, és bevagdaljuk, kakastaréjt készítve belőle. Az így elkészített darabokat a tepsi aljára rendezzük. Befedjük a már megtisztított vöröshagymákból szeletelt karikákkal, majd erre helyezzük a meghámozott és felkarikázott nyers burgonya harmadát. A burgonyasort ízlés szerint fűszerezzük, ezután a kolbászkarikákkal befedjük. Fölé hagymakarikákat sorakoztatunk, majd ismét a burgonyakarikák következnek. Fűszerezünk, ezután a feldarabolt füstölt oldalas vagy a vékony szeletekre vágott füstölt sonka következik, majd a hagymakarikák, és végül a burgonya, amit természetesen megfűszerezünk. Az így előkészített ételt beborítjuk alufóliával, és közepes hőmérsékletű sütőben kb. 1-1,5 óráig sütjük. A végén levesszük az alufóliát, és addig sütjük, amíg a tetején lévő burgonya egy kis színt kap. Ha megpirult, akkor tálalhatjuk.

2009. június 22., hétfő

Sonkás kocka besamellel átsütve

Hozzávalók: 1 dl tej, 5 dkg liszt, 1/4 fej hagyma finomra vágva, 5 dkg vaj, 25 dkg kockatészta, 3 tojás, 15 dkg sonka, 2 evőkanál sajt, 4 evőkanál tejföl, 1 evőkanál zsemlemorzsa a formához, só, bors, őrölt szerecsendió.

A tésztát nem túl puhára főzzük. Közben a sonkát kis kockákra vágjuk, a sajtot lereszeljük. A hagymát kissé megfuttatjuk a vajon, megszórjuk a liszttel, kicsit pirítjuk, aztán állandóan, habverővel kevergetve beleöntjük a hideg tejet, megforraljuk és lehúzzuk a tűzről. A tojások sárgáját a tejföllel a besamellmártásba keverjük, a sajtot a sonkával együtt szintén beledolgozzuk, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, majd a tésztát is beleforgatjuk. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, óvatosan ezt is beleforgatjuk a masszába. Az egészet egy kivajazott, zsemlemorzsával megszórt, tűzálló tálba simítjuk. Készre sütjük kb. 30 perc alatt.

2009. június 13., szombat

Szalámi tészta

Hozzávalók: 1 kg keksz, 1 kg cukor, 20 dkg vaj vagy margarin, 10 dkg kakaó, 1 rum aroma.

A kekszet apróra tördeljük. A cukrot, a vajat, a rumot és a kakaót egy tálban felmelegítjük annyira, hogy a cukor elolvadjon, és az összetört kekszet beleöntjük. Amikor összeállt 4 részre osztjuk. Cukrozott celofánra rakni és szorosan feltekerni. Kihülés után fogyasztható.

2009. május 6., szerda

Barátfüle

Hozzávalók: 1 kg liszt, 30 dkg zsír, 1 dl tej, 1 tojás, 2 ek.cukor, 2 dl tejföl, 1 ek. só, 3 dkg élesztő.

A lisztet a zsírral elmorzsoljuk,hozzáadjuk a sót,cukrot.A tejben felfuttatjuk az élesztőt kevés cukorral.A lisztben fészket készítünk,beleöntjük a tejet,a tojást,és a tejfölt,és egyneművé gyúrjuk a liszttel.Ezután letakarva kelesztjük.Utána kinyújtjuk ,és kis négyzetekre vágjuk.Lekvárt teszünk bele,és két szembelévő szélét öszecsípjük.Kevés pihenés után tojással lekenve előmelegített sütőben megsütjük.

Részeges piskóta

Hozzávalók: egy doboz babapiskóta (kb. 12 darab), 2 dl bor, 5 dkg mazsola, 5 dkg dió, három tojás, négy evőkanál cukor, két kisebb citrom leve, egy citrom reszelt héja.

A babapiskótát összetördeljük, üvegtálba rakjuk, és 1 dl borral megöntözzük. A mazsolával meg a durvára vágott dióval megszórjuk, és a következő krémmel öntjük le: a tojásokatkikeverjük a cukorral, beletesszük a citromok levét, a reszelt citromhéjat, a maradék borral felengedjük, és gőz fölött habverővel állandóan kevergetve, sűrűre főzzük. Forrón a lerakott babapiskótára öntjük, majd jól lehűtve tálaljuk.

Rakott káposzta (savanyúkáposztából)

Hozzávalók: 1 kg savanyúkáposzta, 60 dkg darálthús, 2 fej vöröshagyma (kisebb), 2 gerezd fokhagyma, 25 dkg rizs, 1 szál füstölt kolbász, 15 dkg füstölt szalonna, 2 doboz tejföl, só, bors, olaj/zsír.


Elkészítés:
A vöröshagymát apróra vágjuk és kevés zsíron vagy olajon - kissé megsózva - megdinszteljük. Hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, picit pirítjuk – vigyázva, hogy meg ne égjen – majd belekeverjük a darált húst. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és saját levében – ha szükséges egy kis vízzel pótolva - puhára pároljuk. A káposztát levétől kinyomkodjuk – ha túl savanyúnak találjuk, egy kicsit átmossuk, és kevés olajon - a kicsavart káposztalé szükség szerinti hozzáadásával - puhára pároljuk. A rizst megmossuk és sós vízben készre főzzük. Összekeverjük a megpárolt hússal, ha még szükséges lehet sózni és borsozni. A füstölt kolbászt karikára szeleteljük. Egy tepsit, vagy jénait olajjal/zsírral kikenünk, meghintjük zsemlemorzsával. Beterítjük a párolt káposzta egy részéve l, erre egy sor rizses hús kerül, melyre kolbászkarikákat helyezünk, és meglocsoljuk tejföllel. Ismét a káposzta, majd a rizseshús, kolbász és tejföl következik. Végül rárakjuk a maradék káposztát, meglocsoljuk tejföllel, és a tetejére helyezzük a szeletekre vágott és bevagdosott füstölt szalonnát. 180^(0)-os sütőben szép pirosra sütjük. Tejföllel és friss kenyérrel tálaljuk.

Paradicsomos káposztafőzelék

Hozzávalók: fél fej fehér fejes káposzta, fél liter paradicsomlé, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál liszt, olaj, só, cukor

Elkészítése: A káposztát megtisztítom a külső leveleitől, kivágom a torzsáját, és csíkokra metélem. Felteszem főni annyi sós vízben, ami éppen ellepi. Hozzáteszem egészben az előzőleg megtisztított hagymát. Mikor a káposzta már puhára főtt, egy serpenyőben a forró olajon megpirítom a lisztet, ráöntöm a paradicsomlevet, és csomómentesen elkeverem és kiforralom. A rántást a már megfőtt káposztához öntöm és sóval, cukorral ízesítem. Még egyszer átforralom és már kész is vagyok.

Sütőben sült gombás hús

Hozzávalók: 0.5 kg főtt marhahús, 10 deka füstölt szalonna, 1 hagyma, 10 deka gomba, 1 pohár fehérbor, petrezselyemzöld, morzsa, só, bors.

A szalonnát apró kockákra vágva olvasszuk ki, és a kiolvasztott zsírban pároljuk meg az összevágott hagymát, gombát, végül adjuk hozzá a finomra vágott petrezselyemzöldet. Vágjuk csíkokra a főtt húst, és kivajazott tűzálló tálba váltakozva rakjuk le a gombával. Sózzuk, borsozzuk meg, öntsük rá a bort, a tetejét szórjuk meg morzsával, és előmelegített sütőben süssük készre.

Pudingos muffin

Hozzávalók: 4 tojás, 2 evőkanál porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, fél kocka margarin, 20 dkg liszt, 1 csomag főzés nélküli pudingpor, 1 csomag sütőpor.

A 4 tojást 2 evőkanál porcukorral habosra keverjük. A margarint felolvasztjuk, lassan hozzátesszük a pudingport, és csomómentesre keverjük. A 20 dkg lisztben elkeverjük a sütőport és a vaníliás cukrot, majd mindent összeöntünk és összekeverünk. A masszához csokit, diót, mogyorót is tehetünk. Muffin papírral kibélelt formába kanalazzuk, és közepes hőfokon megsütjük.

2009. május 2., szombat

Almás tejberizs

Hozzávalók: 15 dkg rizs, 6,5 dl tej, 1 dl tejszín, 1 citrom, csipetnyi só, 3 dkg cukor, 2 cs vaníliás cukor, 3-4 db közepes méretű alma, eperszirup (elhagyható).

A megmosott citrom héját lereszeljük, levét kifacsarjuk. A tejet és a tejszínt felforraljuk, hozzáadjuk a rizst, a citromhéjat és egy csipetnyi sót. Kis lángon, fedő alatt, gyakran kevergetve kb. 30-40 percig főzzük, a végefelé belekeverjük a 3 dkg cukrot és a 2 csomag vaníliáscukrot. Ha kész, fedő alatt melegen tartjuk. Az almákat megmossuk, megpucoljuk, magházukat eltávolítjuk és apró kockákra vágjuk őket. Meghintjük pár csepp citromlével. Kb. 8-10 ek. vizet felteszünk főni 1 ek. cukorral, beleszórjuk az almakockákat és 3 percig pároljuk. Ha kész, hozzákeverjük a rizshez és kész.

Tepsis krumpli

Nyers krumplikarikákat, kolbászkarikákat, egy fej hagymát szálasra vágva, pár szem gombát félbevágva, egy nagyobb paprikát nagyobb kockákra vágva, egy paradicsomot felszeletelve,sóval, törött borssal, bazsalikommal megszórva beleteszünk egy mélyebb tepsibe. Öntünk rá annyi olajat, hogy amikor kézzel összeforgatjuk, mindenhova jusson egy kevés. Alufóliát teszek rá, 10 percig így sütöm előmelegített sütőben. Utána leveszem a fóliát és pirosra sütöm. Igazából van, hogy pár kelkáposzta csík is kerül bele, meg kolbász helyett virsli. Amikor megsült, sajttal megszórom és ráolvasztom, de sajt nélkül is nagyon finom.

2009. március 31., kedd

Barátfüle - Lekváros derelye

Hozzávalók: 500 g fehérliszt, 2 tojás, szilvaíz, vagy akármilyen savanykás lekvár, prézli (dió, kokusz),vaj,fahéjas cukor.

A lisztből, tojásokból kis víz hozzáadásával, nem túl kemény tésztát gyúrunk. Miután megvan a tésztát kinyújtjuk, nem túl vékonyra és négyszögeket vágunk a derelyevágóval. Majd ezután mindegyik sarkába egy kis szilva ízet teszünk. Kettéhajtjuk, hogy egy háromszög legyen és ujjunkkal összenyomkodjuk, hogy ne folyjon ki az íz belőle, majd forró vízben beletesszük és kifőzzük. A prézlit vajban szép barnára pirítjuk és rászórjuk a barátfülekre. Fahéjas cukorral tálaljuk, de lehet cukorral összekevert dióval vagy kókusszal is beszórni.

Hagymás sajtos galuska

Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 2 közepes fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 ek. olaj, só, bors, 15 dkg reszelhető kemény sajt, 2,5 dl tej, 1 tojás, 40 dkg liszt, szerecsendió, 3-4 szál petrezselyem, 1 paradicsom.

A pórét, a hagymát és fokhagymát megtisztítjuk, megmossuk, a pórét és a hagymát felkarikázzuk. Nagyobb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, aranybarnára pirítjuk benne a hagymát, aztán hozzáadjuk a pórét, az áttört fokhagymát, meghintjük sóval és borssal, fedő alatt, mérsékelt tűzön megfonnyasztjuk. Felteszünk forrni 4 li. vizet. A sajtot szálasra reszeljük. A sütőt előmelegítjük. A galuskákhoz elkeverjük a tejben a tojást, 1kk. sót, a liszthez adjuk, és összekeverjük (nem kell túlságosan kidolgozni), majd a forrásban lévő, enyhén sós vízbe szaggatjuk. Amint a galuskák a víz színére emelkednek, leszűrjük, azonnal a hagymás zsiradékba forgatjuk. Hozzákeverjük a sajt felét, ízlés szerint sót borsot, reszelt szerecsendiót, és sütőedénybe terítjük. A tetejét megszórjuk a maradék sajttal, de csak addig sütjük (10-15 perc) amíg a sajt a tetején kissé megpirul. Meghintjük a finomra vágott petrezselyemmel. A gerezdre szeletelt paradicsommal díszítjük, végül azonnal tálaljuk, mert frissen az igazi. Vegyes idénysaláta kiválóan illik hozzá.

Káposztás lángos

Hozzávalók: 40 dkg liszt, 3 dkg élesztő, 1 tojássárgája, 5 dkg vaj, 2 közepes nagyságú főtt burgonya, 50 dkg reszelt fehérkáposzta, 3 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál cukor, törött bors, só.

A reszelt káposztát felhevített olajon megforgatjuk, sóval, törött borssal ízesítjük, és megpirítjuk. A végén beleteszünk 1 mokkáskanál cukrot, hogy a színe kicsit sötétebb legyen. Félretesszük, és elkészítjük a lángos tésztáját. A burgonyát héjában, enyhén sós vízben megfőzzük, és a héját leszedve krumplinyomón áttörjük. Az élesztőt fél deci tejben megfuttatjuk, és összedolgozzuk a liszttel, az áttört főtt burgonyával, a pirított káposztával, a tojás sárgájával, sóval, és annyi langyos tejjel, hogy közepes keménységű tésztát kapjunk. Cipót formálunk belőle, és kilisztezett tálba tesszük. A tetejét megszórjuk liszttel, és tiszta konyharuhával letakarva, langyos helyen 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Ezt követően lisztezett deszkán félujjnyi vékonyra kinyújtjuk, és tenyérnyi darabokat szaggatunk belőle. Széthúzzuk, hogy a tészta vékonyabbá váljon. Letakarva újabb 15 percig pihentetjük, majd bő, forró olajban szép pirosra sütjük. Papírtörlőre téve felitatjuk róla a felesleges olajat, és melegen fogyasztjuk. Teával kínálva finom vacsora.

Nutella házilag

Hozzávalók: 15 dkg darált dió, 25 dkg margarin, 3 csomag tejpor, 2,5 dl tej, 20 dkg cukor, 10 dkg cukrozatlan kakaópor, 1 mokkáskanál só.

Mélyebb keverőtálba szórjuk a cukrot, a kakaóport, a tejport meg a sót. Jól összekeverjük, hozzáadunk 2,5 dl langyos tejet. A puha margarint darabokra vágjuk, a tejes krémhez adjuk, és habverővel addig keverjük, amíg habos, könnyű masszát kapunk. Végül beledolgozzuk a darált diót, és jól zárható üvegbe töltjük. Hűtőszekrényben sokáig eláll.

Húsvéti foszlós kalács

Hozzávalók: 3,5 dl tej, 1 kk cukor, 3 dkg élesztő, 50 dkg simaliszt, 10 dkg vaj vagy margarin, 5 dkg cukor és egy csipet só, 3 tojás sárgája, 5 dkg mazsola (de lehet mazsolátlan is).

1 dl langyos tejbe beletesszük a kávéskanálnyi cukrot és az élesztőt, majd meleg helyen megfuttatjuk. Ha kész, a liszt közepére öntjük és galuska keménységűre gyúrjuk (ez eddig a kovász). Ez után addig pihentetjük, amíg kétszeresére nem dagad. Ha megdagadt, akkor a három tojás sárgáját kikeverjük az 5 dkg cukorral, majd hozzáadjuk a 2,5 dl (szintén langyos) tejet, a 8 dkg megolvasztott vajat és a csipetnyi sót. Ezt összedolgozzuk a pihentetett kovásszal, és hólyagosra keverjük tésztát. A tészta tetejét szórjuk meg liszttel, majd újból hagyjuk kelni. Ha ismét a kétszeresére nőtt, borítsuk ki a deszkára és dolgozzuk bele a mazsolát (amelyet előzőleg langyos vízben áztattunk). Először formáljunk belőle három cipót, majd hosszúkás hengereket, ez után jöhet a fonás. Tegyük vajjal kikent formába, és ismét takarjuk le, hogy felvehesse a forma alakját, és annak tetejéig dagadhasson. Ekkor kenjük meg tojássárgájával. Előmelegített sütőben, 200 fokon, 40 perc alatt pirosra sül. A formában hagyjuk kihűlni.

Csirkecomb karfiollal sütve

Hozzávalók: 4 tojás, 2 tejföl, kb. 6 csirkecomb, 1 kisebb karfiol, só, vaj.

A karfiolt rózsákra szétszedem és sóval vízben puhára főzöm, leszűröm, kihűlni félreteszem. A tojást szétválasztom, a fehérjét egyenlőre félreteszem, kivajazom a jénait, lehet vastagon is, aljára karfiolt teszek, rá a csirkecombot, ízlés szerint fűszerezem, még egy réteg karfiol, a tojássárgáját összekeverem a tejföllel és erre ráöntöm, majd a jénai tetejével lefedem és sütőbe teszem. Sülés közben nézegetem, hogy átsült-e a csirkecomb, majd ha kész, a tojásfehérjét felverem habnak majd ráöntöm. Már nem teszem rá vissza a jénai tetejét, visszateszem a sütőbe és aranybarnára sütöm. A húst szinte átveszi a karfiol ízét, és nagyon finom.

Pikáns csirkemellfilé

Hozzávalók: 2 nagy csirkemell, 2 evőkanál méz, 2 dl citromlé, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál szójaszósz, 1 citrom reszelt héja, 1 evőkanál reszelt gyömbér, 1 fokhagyma, olaj a sütéshez.

Elkészítési mód: A csirkemell húst leszedjük a csontról és egy lapos tálba fektetjük. A mézet fellangyosítjuk, majd összekeverjük a citromlével, szójaszósszal, olajjal, gyömbérrel, citromhéjjal, az összezúzott fokhagymával, majd így öntjük a csirkemell darabokra. Lefóliázva a hűtőbe tesszük 3 órára. Ezután a húst kivesszük a tálból majd egy tepsibe tesszük amit az előmelegített sütőbe teszünk 30 percre és ropogósra sütjük. Közben kenegetjük a megmaradt szósszal.

Töltött káposzta

Hozzávalók: 70 dkg savanyú káposzta, 8 savanyított káposztalevél, 10 dkg füstölt szalonna, 40 dkg darált sertéshús, gluténmentes ételízesítő, 1 teáskanál pirospaprika, 1 gerezd fokhagyma, szárított majoránna, 1 nagy fej hagyma, 2 evőkanál rizsliszt, 8 dkg előfőzött rizs, őrölt köménymag, 2 evőkanál olaj, 2-3 dl tejföl, 1 tojás, bors, só.

A savanyú káposztát hideg vízben átmossuk. A káposztalevelekről levágjuk a vastagabb ereket. A kockára vágott szalonnát egy nagy lábosban zsírjára pirítjuk, és a zsírjában megpirítjuk az apróra vágott hagymát. A felét a darált húshoz adjuk. A maradékot lehúzzuk a tűzről, meghintjük pirospaprikával, ráöntünk 1 dl vizet, és összekeverjük a savanyú káposzta felével. A hagymás darált húshoz adjuk a fokhagymát, a rizst, a tojást, a köménymagot, a majoránnát, és ízlés szerint borssal és ételízesítővel fűszerezzük. A masszát arányosan elosztva kis hosszúkás gombócokká alakítjuk, és a káposztalevelekre rakjuk. A hosszanti széleket a húsra hajtjuk, majd alulról feltekerjük a leveleket, és a lábosban lévő káposztára tesszük. Rászórjuk a maradék savanyú káposztát, és fedő alatt, lassú tűzön, puhára főzzük (kb. 45 perc). Közben többször megrázogatjuk a lábost, de keverni nem szabad. A töltelékeket óvatosan kiszedjük, és berántjuk a káposztát. Ehhez az olajat felforrósítjuk, megpirítjuk benne a lisztet. Felöntjük 2 dl hideg vízzel, csomómentesre elkeverjük, a káposztához adjuk, és 10 percig forraljuk. A töltelékeket a tetejére tesszük, és tejföllel kínáljuk. Rántás helyett tejfölös habarással is készíthetjük.

Gombás vagdalt másképp

Hozzávalók: 50 dkg darált hús, 2 zsemle, 20 dkg gomba, 2 db tojás, szódavíz, 1 sárgarépa, 1 evőkanál reszelt vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, só, őrölt bors, 1 kávéskanál mustár, 1 kávéskanál piros arany.

A zsemléket szódavízben megáztatjuk, a húshoz hozzáadjuk a reszelt sárgarépát, majd a tojásokat, a reszelt hagymát, meg az ízesítőket. A zsemléket a szódavízből kiemeljük, de nem nyomkodjuk, összegyúrjuk. Az egyik kanál olajjal kikenünk egy püspökkenyér formát, a húst belerakjuk, belenyomkodjuk a gombákat, a tetejét a másik kanál olajjal megkenjük és forró sütőben 40 percig sütjük.

2009. március 24., kedd

Szalonnás virslivel töltött kifli

Hozzávalók: 4 db kifli, 8 db virsli, 8 szelet szalonna, 20 dkg sajt, 2 dl tej, fehérbors, só.

Elkészítése: A kiflik végeit levágjuk, majd széltében kettévágjuk őket, hogy a 8 virslinek legyen helye. Belsejüket kikaparjuk, majd az így előkészített kifliket sóval és fehérborssal fűszerezett tejbe áztatjuk. Közben hosszában felvágjuk a virsliket, belehelyezzük a szintén hosszában kettévágott szalonnát, majd az ázott kiflikbe dugdossuk őket. A töltött kifliket hőálló edénybe tesszük, a maradék tejjel meglocsoljuk. Sütőben megsütjük.

Szalonnás virslivel töltött kifli

Hozzávalók: 4 db kifli, 8 db virsli, 8 szelet szalonna, 20 dkg sajt, 2 dl tej, fehérbors, só.

Elkészítése: A kiflik végeit levágjuk, majd széltében kettévágjuk őket, hogy a 8 virslinek legyen helye. Belsejüket kikaparjuk, majd az így előkészített kifliket sóval és fehérborssal fűszerezett tejbe áztatjuk. Közben hosszában felvágjuk a virsliket, belehelyezzük a szintén hosszában kettévágott szalonnát, majd az ázott kiflikbe dugdossuk őket. A töltött kifliket hőálló edénybe tesszük, a maradék tejjel meglocsoljuk. Sütőben megsütjük.

2009. február 24., kedd

Almás tejberizs

Hozzávalók: 15 dkg rizs, 6,5 dl tej, 1 dl tejszín, 1 citrom, csipetnyi só, 3 dkg cukor, 2 cs vaníliás cukor, 3-4 db közepes méretű alma, eperszirup (elhagyható).

A megmosott citrom héját lereszeljük, levét kifacsarjuk. A tejet és a tejszínt felforraljuk, hozzáadjuk a rizst, a citromhéjat és egy csipetnyi sót. Kis lángon, fedő alatt, gyakran kevergetve kb. 30-40 percig főzzük, a végefelé belekeverjük a 3 dkg cukrot és a 2 csomag vaníliáscukrot. Ha kész, fedő alatt melegen tartjuk.
Az almákat megmossuk, megpucoljuk, magházukat eltávolítjuk és apró kockákra vágjuk őket. Meghintjük pár csepp citromlével.
Kb. 8-10 ek. vizet felteszünk főni 1 ek. cukorral, beleszórjuk az almakockákat és 3 percig pároljuk. Ha kész, hozzákeverjük a rizshez és kész.
Mi még epersziruppal turbóztuk, nagyon jó volt.

2009. február 23., hétfő

Nutella házilag

Hozzávalók: 15 dkg darált dió; 25 dkg margarin; 3 csomag tejpor; 2,5 dl tej; 20 dkg cukor; 10 dkg cukrozatlan kakaópor; 1 mokkáskanál só.

Mélyebb keverőtálba szórjuk a cukrot, a kakaóport, a tejport meg a sót. Jól összekeverjük, hozzáadunk 2,5 dl langyos tejet. A puha margarint darabokra vágjuk, a tejes krémhez adjuk, és habverővel addig keverjük, amíg habos, könnyű masszát kapunk. Végül beledolgozzuk a darált diót, és jól zárható üvegbe töltjük. Hűtőszekrényben sokáig eláll.

2009. február 15., vasárnap

Palócleves

Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 50 dkg kockázott burgonya, 50 dkg kockázott pulykahús, 30 dkg zöldbab - lehet fagyasztott, vagy konzerv -, 2-3 gerezd fokhagyma, igény szerint pirospaprika, majoránna, só, őrölt bors, 1-2 babérlevél, 2 dl tejföl, 3 evőkanál liszt, kevés olaj, esetleg 1 evőkanál tárkonyecet.

A hagymát kevés olajon üvegesre pároljuk, egy-két evőkanál vizet adunk hozzá, beletesszük a pirospaprikát, és egy-két perc múlva a kockára vágott pulykahúst. Picit saját levében pároljuk, majd felöntjük két és fél liter vízzel, és beletesszük a fűszereket. Amikor a hús félig puha, hozzáadjuk a krumplit és kicsit később a zöldbabot. Amikor már minden puha, a lisztet a tejföllel csomómentesre kikeverjük, és behabarjuk vele a levest.

2009. január 27., kedd

Rakott lencse

Hozzávalók: 1 cs. lencse, 1 ek. ételízesítő, 1kk. só, 1kk. bors, 3 db babérlevél, 3 gerezd fokhagyma, 30 dkg darált hús, 1 pohár tejföl, 10 dkg reszelt sajt, 1 db tojás.

A lencsét ételízesítős, borsos,fokh agymás, babérleveles vízben puhára főzzük. A darált húst hagymán pörköltszerűen lesütjük, borsot sót adunk hozzá. A lencse felét jénaiba rétegezzük, a darált húst rásimítjuk, majd újból lencse kerül rá. A tetejére tojással sajttal elkevert tejföl kerül. Forró sütőbe átsütjük, amíg a teteje piros lesz.

2009. január 21., szerda

Bundás kenyér tepsiben

A kenyérszeleteket a szokásos módon belemártogatom a felvert tojásba. Előzőleg a tojást tejjel higítottam és sóval, borssal és egy kis fokhagymával ízesítettem. A tojásba áztatott kenyérszeleteket egy sütőpapírral bélelt tepsibe raktam és 200 fokon kb. 15 perc alatt megsütöttem. Végül egy kevés reszelt sajtot ( füstöltet, ami nagyon finom ízt adott neki ) szórtam rá és még pár percre visszatettem a sütőbe.

2009. január 15., csütörtök

Sajtos-tejszínes rántott hús

Hozzávalók: 6 szelet karaj, 50 dkg trappista sajt, 30 dkg sajt, 2-3 dl tejszín, olaj, liszt és tojás a panírozáshoz.

A karajt elkezdem a megszokott lisztbe, tojásba panírozni, de nem zsemlemorzsába hanem reszelt sajtba forgatom, tepsibe olajat öntök és arra helyezem egymás mellé a húst amit a a sajtba paníroztam,majd ha megtelt a tepsi tejszínnel belocsolom, alufóliával betakarom és a sütőbe teszem sülni. Az illatáról érezni lehet mikor sült át, akkor az alufóliát leveszem róla és visszateszem, hogy szép barnásra süljön rajta a sajt. Petrezselymes burgonyával tálalom.

Rakott spagetti

Hozzávalók: 40 dkg spagetti, 40 dkg borjúhús(vagy ízlés szerinti darált hús), 2 db vöröshagyma, 2 db zöldpaprika, 2 db paradicsom, 6 dkg vaj, 3 dkg zsemlemorzsa, pirospaprika, só, olaj.

Elkészítés: A spagettit sós vízben kifőzzük, lecsepegtetjük, és az olvasztott vajjal összekeverjük. Az apróra vágott hagymát olajban aranysárgára pirítjuk, megszórjuk pirospaprikával, majd beletesszük a nagyon apróra vágott borjúhúst. Megsózzuk, és kevés vizet aláöntve puhára pároljuk. Kivajazott, zsemlemorzsával meghintett tűzálló tálba tesszük a spagetti felét. Ráhelyezzük a borjúhúst, tetejére rakjuk a vékony karikára vágott paprikát és paradicsomot. Befedjük a maradék tésztával és meglocsoljuk a hús levével. Közepes hőmérsékletű sütőben 15-20 percig sütjük.